St Columba's Catholic Primary School

Search

School Information

 

STAFF  2013

           

            PARISH  PRIEST                                                    Father Anslem Aherne

            PRINCIPAL                                                           Michael  Mokai

            DEPUTY PRINCIPAL                                              Anne-Marie Harland

            TEAM 1 TEAM LEADER                                          Vicki Robinson

            D.R.S.                                                                  Pauline Scmidt

 

CLASS TEACHERS

New Entrants                          HARAKEKE                 Diane Smith

Year 1                                     KAHIKATEA                Cecily Shannon             

Year 1                                     NGAIO                       Rachel Rowe

Year 1                                     KOWHAI                     Lorraine Thomas

Year 2                                     POHUTUKAWA            Kerry Ranapiri

Year 2                                     RIMU                          Pauline Schmidt

Year 3/4                                  REWAREWA                Diana Holden

Year 3/4                                  TAWHAI                     Mandy Searancke

Year 3/4                                  KARAKA                     Megan Careswell-King (Team Leader)

Year 3/4                                  TAWA                        Chris May

Year 5/6                                  RATA                         Shaun Wright

Year 5/6                                  TOTARA                    Ross Trafford

Year 5/6                                  MATAI                       Lisa Ashton 

Year 5/6                                  MIRO                         Phillipa Cosgriff (Team Leader)

Year 7/8                                  KAURI                       Adam Kirkeby 

Year 7/8                                  TANEKAHA                Deidre McNamara

Year 7/8                                  NIKAU                      Allan Goodison (Team Leader)

Year 7/8                                  TITOKI                     Rochelle Lingard

 

SPECIALIST TEACHER

Dori Villasol-Alonso                                   

PART-TIME TEACHING STAFF           

Pat Jackson, Ros Ramsbottom, Michael Barker, Jan Webber

 

LEARNING ASSISTANTS                       

Judy Frogley,  Louisa Jenkins, Aroha Te Tuhi-Simon, Margaret Donnellon, Tracy Hopewell.

                                                                                                                                               

            ESOL                                                                       Jenny Bramley           

                                                                                                                                                                       

           KAIAWHINA                                                              Desi Walker

                                                                                                                                                                                          

           LIBRARY/READING RECOVERY TEACHER                    Jenni Wilson

           

           ACCOUNTS OFFICER                                                Hilary McBride                      

 

          ADMINISTRATION OFFICER                                       Raphaela Schimanski 

 

           CARETAKER                                                            Des McBride

 

           CLEANERS                                                              Wally & Kathleen Greenaway

 

           SPEECH and DRAMA                                                 Gaylene Lonegan 

 

SINGING                                                                    Andrea Hall                           

         

SPORTS CO-ORDINATOR                                            Heidi Fransen