St Columba's Catholic Primary School

Search

Sports Draws

2018 Term 1, Basketball season.         

 WEEK 10        
 Tuesday 10th April  Time  Venue  Opposition  Results
 Saints Gold  6.40pm  Ymca, Crt 1  vs      Toku Mapihi Maurea  
 Saints Green  5.45pm  Fraser, Crt 3  vs      Ngahinapouri Dynamites  Lost
 Saints Blue  4.00pm  Ymca, Crt 2  vs      Whakawatea Kotiro  Won
         
 Wednesday 11th April         
 Yr 3/4 SC Knights  5.15pm  Ymca, Crt 2  vs      Hukanui Tigers  Lost 11 - 13
         
 Friday 13th April        
 Yr 5/6 SC Pythons  4.00pm  Ymca, Crt 2  vs      Frankton Lakers  
         
 WEEK 9
       
 Tuesday 3rd April  Time  Venue  Opposition  Results
 Saints Gold  7.00pm  Fraser  vs      Toku Mapihi Maurea  Lost 27 - 37
 Saints Green  4.00pm  Ymca, Crt 2  vs      Southwell Blazers   Won 33 - 16
 Saints Blue  4.40pm  Ymca, Crt 1  vs      Whakawatea  Draw
         
 Wednesday 4th April        
 Yr 3/4 SC Knights  4.00pm  Ymca, Crt 2  vs      Te Ara Rima  Won 20 - 6
         
 Friday 6th April        
 Yr 5/6 SC Pythons  4.00pm  Ymca, Crt 1  vs      Frankton Lakers  Won 26 - 18
         
 WEEK 8        
 Tuesday 27th March
 Time  Venue  Opposition  Results
 Saints Gold
   Ymca  vs      TK Breakers  Won 67 - 36
 Saints Green
 4.00pm  Ymca, Crt 1
 vs      HCS  Won 49 - 10
 Saints Blue
 4.40pm  Ymca, Crt 2  vs      Saints Red  Won 51 - 19
         
 Wednesday 28th March
       
 Yr 3/4 SC Knights
 4.25pm  Ymca, Crt 2
 vs      Deanwell
 
         
 Friday 29th March
       
 Yr 5/6 SC Pythons
     NO GAME
 
         
 WEEK 7        
 Tuesday 20th March  Time  Venue  Opposition  
 Saints Gold  6.40pm  Fraser, Crt 4  vs      Berkley White  
 Saints Green  7.15pm  Fraser, Crt 3  vs      FIS Celtics  
 Saints Blue  6.40pm  Ymca, Crt 1  vs      Peachgrove Three Pointers  
         
 Wednesday 21st March         
 Yr 3/4 SC Knights  4.00pm  Ymca, Crt 2  vs      Hukanui Tigers  Won 22 - 12
         
 Friday 23rd March        
 Yr 5/6 SC Knights  6.30pm  Ymca, Crt 2  vs      Deanwell Thunder   Won 38 - 35
         
         
WEEK 6  Time  Venue  Opposition Results
 Tuesday 13th March      
 Saints Gold  6.40pm  Ymca, Crt 1   vs      Peachgrove Sharpshooters                             
 Saints Green  6.30pm  Fraser, Crt 3  vs      FIS Wizards
 Saints Blue  7.15pm  Fraser, Crt 3  vs      Ngahinapouri Dynamites
       
 Wednesday 14th March      
 Yr 3/4 SC Knights  5.40pm  Ymca, Crt 2  vs      Insoll Ballers
       
 Friday 16th March       
 Yr 5/6 SC Pythons  4.30pm  Ymca, Crt 1  vs      Te Ara Rima Tuakana Lost 22 - 25
       
       
Week 5  Time  Venue  Opposition
Tuesday 6th March   
   
 Saints Gold (Pool B2)
 5.00pm  Fraser, Crt 4  vs      Southwell 11/19s 

 Saints Green (Pool E)  6.30pm  Fraser, Crt 4  vs      Warriors Athletic - Ryburn        
 Saints Blue (Pool D)  7.15pm  Fraser, Crt 4  vs      TeAraRima Hatakehi

     
Wednesday 7th March
 Yr 3/4 SC Knights  4.25pm  Ymca, Crt 1
 vs      Southcity Stars                           
 Lost 14 - 23
       
Friday 9th March       
 Yr 5/6 SC Pythons  4.00pm  Ymca, Crt 2  vs      KBC Raptors          Lost 15 - 36